SEF är en konferens som sedan 2004 årligen arrangeras av HumanData. Vi är stolta över att i år samarbeta med Microsoft för att genomföra denna konferens. Målet är att ge deltagarna en möjlighet att träffas bland världens främsta experter inom främst SharePoint och Exchange, samt produkter och system kring dessa.

HumanData är ett av de konsultbolag som har arbetat längst med SharePoint och Exchange i Sverige, och är helhetsleverantör inom SharePoint och Exchange. Vi levererar nyckelfärdiga lösningar eller hjälper till i olika delmoment. Helhetsåtagandet innebär till exempel att även utbildning kan erbjudas inom användning, anpassning, drift, design eller utveckling - generellt eller för just din lösning.
Företaget är känt på marknaden för sin höga kompetens och kvalité, där alltid kundens bästa står som främsta målet. HumanData är Microsoft Gold Certified Partner och har erfaren personal med många MCP-, MCTS-, MCT-, MCSE-certifieringar samt ett flertal MVP utnämningar. HumanData erbjuder expertkompetens inom områdena Exchange, OCS samt SharePoint, men har också stor kompetens inom andra områden som Active Directory, MS ISA server och utvecklingsuppdrag inom ASP.NET området.
HumanData arbetar ofta i team - Ett HumanData-team hjälper varandra för att snabbt hitta optimala lösningar, som följer Microsofts Best Practice rekommendationer och underlättar underhåll och framtida uppgradering. Som kund får du därför en bättre lösning på kortare tid. Genom HumanData får du möjlighet att nyttja resurser på internationell toppnivå. Vi förmedlar gärna kundreferenser för samtliga av våra konsulter.
Det är fritt fram att ställa frågor till oss då hela vår personalstyrka kommer att finnas på plats under SEF!